اعلام نرخ جریمه های راهنمایی و رانندگی در سال ۱۴۰۲

اعلام نرخ جریمه های راهنمایی و رانندگی در سال ۱۴۰۲

 

جریمه رانندگی یکی از مجازات‌هایی است که در بسیاری از کشورها، از جمله ایران، تحت عنوان جریمه عدم احترام به حقوق رانندگان و عابران پیاده قرار می‌گیرد. اعمال این جریمه به معنای عدم رعایت قوانین رانندگی، عدم احترام به علائم راهنمایی و تجاوز از سرعت مجاز است.

به نقل سایت اقتصاد آنلاین، در ایران، جریمه رانندگی برای رانندگان خودرو و موتورسیکلت به صورت نقدی تعیین می‌شود و در صورت عدم پرداخت، ممکن است به حبس تعزیری و محرومیت از دریافت گواهینامه رانندگی منجر شود.

یکی از نکاتی که برای پرداخت جریمه وجود دارد این است که دانید برخی از جریمه‌ها پس از ۶۰ روز دو برابر می‌شود و خیلی زود باید آن ها را پرداخت کرد. بنابراین اطلاع از انواع جریمه رانندگی و قوانین مربوط امری ضروری است.جریمه دو برگی خودرو چیست؟

جریمه دو برگی در صورتی صادر می‌شود که افسر راهنمایی و رانندگی، راننده را حین ارتکاب خلاف دیده باشد، 

جریمه‌های دو برگی از آن دست جریمه‌هایی است که راننده می‌تواند به آن اعتراض کند چرا که نه راننده به صورت فیزیکی در کنار پلیس حضور داشته است و پلیس برگه ای ر به صورت فیزیکی به راننده تحویل نداده است. در این نوع ممکن است پلاک توسط پلیس به اشتباه ثبت شده باشد.نحوه صدور قبض تسلیمی خودرو

پیش‌فرض به این صورت است که جریمه به راننده داده می شود. قبض تسلیمی نیز مربوط به جریمه‌هایی است که پلیس راننده را از خلافی که مرتکب شده آگاه می‌کند و به وی دستور ایست می‌دهد. افسر راهنمایی و رانندگی با گرفتن مدارک لازم، قبض تسلیمی را به راننده می‌دهد. با توجه به اینکه در این نوع جریمه هم پلیس و هم راننده در محل حضور دارند، اعتراض به این نوع جریمه معمولا تاثیری ندارد.

 

جریمه الصاقی

یکی از متداول‌ترین جریمه‌های رانندگی، جریمه الصاقی است. این جریمه در حالی ثبت می‌شود که راننده خودرو را در جایی پارک کرده و است و خودش حضور ندارد مانند پارک ممنوع . پلیس به صورت غیابی برای راننده جریمه صادر می‌کند و برگه جریمه به بدنه خودرو الصاق می‌شود.

در این نوع از جریمه اطلاعات خودرو از قبیل، پلاک، مدل، زمان و مکان جریمه روی قبض ثبت می‌شود. با توجه به اینکه تخلف این نوع جریمه توسط پلیس ثبت می‌شود و خود پلیس در محل ارتکاب تخلف حضور دارد، اعتراض به آن کار به جایی نخواهد برد، مگر در صورتی که راننده بتواند مستنداتی خلاف بر اطلاعات ثبت شده ارائه دهد.

جریمه دوربین‌ های هوشمند و دوربین های اپراتوری

دوربین‌های هوشمند به کمک هوش مصنوعی و به صورت اتوماتیک کلیه اطلاعات خودرو را ثبت می‌کنند. این دوربین‌ها نیاز به تحلیل فردی ندارد یعنی برای دوربین تعریف می‌شود که هر خودرویی از این خیابان عبور کند، پلاک آن ثبت شود که در این صورت استثنایی وجود ندارد. (سرعت غیر مجاز در بین این نوع معمولا مبلغ بالایی دارد)

جریمه‌هایی مانند پارک دوبل و پارک در محل ممنوع توسط دوربین‌های اپراتوری ثبت می‌شود (در مراکز پلیس اپراتور انسانی وجود دارد که هر کدام از آنها مسئول بررسی و نظارت بر دوربین‌های ثبت تخلف هستند) اگر جریمه‌های خودرویی در مجموع به یک میلیون تومان برسد، پلیس موظف است به صورت مکتوب و یا پیامکی به مالک خودرو اطلاع دهد.

 

توصیه ما این است که برای دوری از هرگونه دردسر درباره توقف تولید خودرو به دلیل نرخ بالای جریمه‌های خودرو، حتما جریمه‌های خودرویتان را هرچند گاهی استعلام بگیرد.چه زمانی مبلغ جریمه دو برابر می شود؟

مبلغ جریمه‌های الصاقی و تسلیمی در صورتی که در مدت مشخص پرداخت نشود، دو برابر خواهد شد اما جریمه‌های دو برگی و ثبت‌شده با دوربین به هیچ عنوان دو برابر نخواهد شد مهلت زمان پرداخت قبض‌های جریمه دو ماه پس از تاریخ درج شده در قبض است. گاهی پیش می‌آید که جریمه‌های دو برابر شده بخشیده می‌شوند و رانندگان در مدت زمان معینی می‌توانند جریمه‌های خود را بدون آنکه افزایش یابد پرداخت کنند.

آیا مبلغ جریمه راهنمایی و رانندگی برای تمام تخلفات یکسان است؟

خیر؛ مبلغ جریمه‌های یکسان نیست. در واقع مطابق جدول جرایم رانندگی برخی از تخلفات مانند عبور از چراغ قرمز، سبقت غیر مجاز و غیره که بسیار پرخطر هستند و عدم توجه به آن‌ها می‌تواند منجر به خطر افتادن جان افراد شود. در نتیجه معمولا این نوع جرائم گران‌‌تر  هستند و در صورت انجام تخلف، باید هزینه بیشتری بابت جریمه بپردازید.

 

اگر برای پرداخت جریمه خودرو مراجعه کرده و متوجه می‌شوید که مبلغ خلافی بیش از تخلفی است که تصور می‌کردید ثبت شده باشد، می‌توانید با مراجعه به مراکز پلیس +۱۰ نسبت به کاهش و اعتراض به جریمه‌ها اقدام کنید.

پرداخت نکردن به موقع جریمه‌ها موجب می‌شود تا بعد از مدتی مبلغ زیادی به حساب راننده و خودرو متخلف منظور شود. پلیس راهور برای این مورد راهکاری را در نظر گرفته و مالکان و رانندگان می‌توانند مبالغ جریمه را به صورت قسطی پرداخت کنند که آن شرایط به خصوصی دارد.

نرخ جریمه در سال ۱۴۰۲

unnamed 1
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *