نمره منفی گواهینامه چیست و چگونه پاک می شود؟

نمره منفی گواهینامه چیست و چگونه پاک می شود؟

نمره منفی گواهینامه نوعی جریمه غیر نقدی محسوب می شود که برای رانندگان متخلف در نظر گرفته می‌شود. این جریمه به‌صورت امتیاز منفی برای رانندگانی که قوانین رانندگی را زیر پا می‌گذارند و به جریمه نقدی توجهی نمی کنند، در سیستم راهنمایی و رانندگی ثبت می‌شود. نمره منفی سطح‌های مختلفی دارد و هر سطح از آن پیامدهای مختلفی را در پی دارد.

چه تخلفاتی منجر به گرفتن نمره منفی گواهینامه می شود؟

 ۱۷۲ مورد تخلف در رانندگی وجود دارد، اما همه این تخلفات نمره منفی در پی ندارد بلکه فقط خطاهای پر خطری که جان و مال راننده یا افراد دیگر را تهدید کند، منجر به گرفتن نمره منفی گواهینامه می‌شود.
تخلف رانندگی

شخصی

سنگین

سبقت غیرمجاز در راه‌های دو طرفه

۵

۱۰

تجاوز از سرعت مجاز (بیش از ۵۰ کیلومتر)

۱۰

۱۵

حرکت مارپیچ

۲

۵

حرکت با دنده عقب در آزادراه و بزرگراه

۲

۵

عدم رعایت حق تقدم عبور

۴

۶

انجام حرکات نمایشی/ دور زدن‌های درجا و تک‌چرخ زدن موتور سیکلت‌ها

۸

۱۰

عبور از چراغ قرمز راهنمایی

۵

۱۰

رانندگی در حالت مستی و مصرف روانگردان

۱۰

۲۰

استفاده از تلفن همراه یا وسایل ارتباطی مشابه در سرعت بیشتر از ۶۰ کیلومتر

۳

۵

رعایت نکردن مقررات ایمنی حمل‌و‌نقل جاده‌ای مواد خطرناک

۸

۸

عبور از محل ممنوع

۴

۶

عبور وسایل نقلیه از پیاده‌رو

۵

۷

توجه نکردن به فرمان ایست یا پرچم مراقبان، محصلان یا پلیس مدرسه

۳

۸

رعایت نکردن شرایط مندرج در گواهینامه (سمعک، عینک و تجهیزات خاص)

۳

۷

عدم رعایت مقررات حمل بار

۵

۸

رانندگی با وسایل عمومی پیش از زمان مجاز

۷

۷

نقص فنی مؤثر یا نقص در سیستم روشنایی شب

۳

۶

دور زدن در محل ممنوع

۳

۵6

نمره منفی گواهینامه چگونه ثبت می‌شود؟

اگر تخلف از طریق دوربین ثبت و پلاک خودرو وارد سامانه شود، بنابر قانون مسئولیت که مالک خودور را مسئول خودرو خود می‌داند، نمره منفی برای گواهینامه مالک خودرو لحاظ می‌شود. اما اگر پلیس راهور تخلف شما را ببیند و تخلف را ثبت کند، نمره منفی مستقیم به شخص متخلف تعلق می‌گیرد. 

 

جانشین رئیس پلیس درباره اینکه در صورت تجمیع نمرات منفی چه مجازاتی برای راننده متخلف در نظر گرفته شده نیز به ایسنا گفت: اگر این نمرات منفی جمع شود و مجموع آن در بار اول به ۳۰ نمره برسد، گواهینامه فرد متخلف به مدت سه ماه ضبط می‌شود، این موضوع از طریق پیامک هم به فرد متخلف اعلام می‌شود و این فرد باید با مراجعه به پلیس راهور، گواهینامه‌اش را تحویل دهد، علاوه بر آن مبلغی را نیز به عنوان جریمه پرداخت کند.

 

حسینی ادامه داد: پس از سه ماه گواهینامه دوباره به این فرد تحویل داده خواهد شد. این‌بار اگر مجموع نمره منفی به ۲۵ نمره برسد، گواهینامه به مدت شش ماه توقیف پلیس می‌شود و دوباره همان روند ارسال پیامک و تحویل گواهینامه و جریمه نقدی وجود دارد.

پس از شش ماه که گواهینامه به فرد متخلف تحویل داده شود، این‌بار شرایط متفاوت‌تر خواهد بود. در واقع اگر راننده‌ای باز هم مرتکب تخلفات شود وجمع نمرات منفی گواهیناه‌اش به ۲۰ برسد، این‌بار گواهینامه او برای یکسال ضبط خواهد شد و پس از یکسال هم دیگر گواهینامه به او پس داده نمی‌شود، بلکه باطل می‌شود. بعد از آن هم باید مراحل عادی دریافت گواهینامه را طی کرده و دوباره برای دریافت آن در کلاس‌های آموزشگاه‌ها شرکت کرده و آزمون دهد.

نمره منفی گواهینامه چگونه پاک می شود؟

البته به شما و نحوه رانندگی شما بستگی دارد. اگر به مدت ۶ ماه بعد از ثبت آخرین تخلف منتهی به سقف امتیاز منفی (در مرحله اول ۲۹ امتیاز و در مرحله دوم ۲۴ امتیاز منفی) رانندگی ایمن و مطابق قوانین راهنمایی و رانندگی داشته باشید و هیچ تخلفی که دارای نمره منفی باشد انجام ندهید، تمام نمرات منفی گذشته گواهینامه شما به صورت خودکار پاک می‌شود.

 همچنین تاکید کرد که میزان نمره منفی برای هر تخلف برای رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی متفاوت است و این موارد در سامانه پلیس راهور ثبت خواهد شد.

چگونه به جریمه نمره منفی گواهینامه اعتراض کنیم؟

اگر به نمره منفی گواهینامه خود اعتراضی دارید می توانید با مراجعه به واحدهای اجرائیات تخلفات در سراسر کشور اعتراض خود را اعلام کنید. شما باید فرم‌های مربوطه را در آنجا پر کنید و مدارک مربوطه را ارائه نمایید. مدارک مورد نیاز جهت اعتراض به نمره منفی گواهینامه

  • اصل گواهینامه
  •  کارت ملی مالک خودرو
  • وکالت نامه یا قولنامه یا هر سند نشان دهنده مالکیت خودرو
  • فرم درخواست اعتراض به نمره منفی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *