طرح جدید تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها

طرح جدید تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها

رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش گفت: طرحی که باید تعطیلات مدارس را سازماندهی کند٬ هنوز به طور کامل آماده نشده است.

 

تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا هر سال در فصول سرد و اصلی‌تراز همه در اواخر آبان تا دی ماه تکرار می‌شود. امسال نیز دانش‌آموزان استان تهران از ۱۱ تا ۱۵ آذر ماه به مدت یک هفته، به دلیل آلودگی هوا، درس‌های مجازی را تجربه کردند.

 

قبل از این، تلاش‌هایی از سوی وزارت آموزش و پرورش صورت گرفت تا تعطیلات بر اثر آلودگی هوا کاهش یابد. در دوران وزارت یوسف نوری، تلاش‌های فراوانی برای تغییر شاخص‌های آلودگی هوا به منظور تعطیلی مدارس انجام شد و ایران در مقایسه با سه کشور آلوده‌تر جهان قرار گرفت.

 

در دوره‌ای دیگر، بحث درباره تغییر تقویم آموزشی مدارس و پیش‌بینی تعطیلات زمستانی به میان آمد. شورای عالی آموزش و پرورش اعلام کرد که طرح تغییر تقویم آموزشی و ساماندهی تعطیلات در دست اجراست، اما تا کنون به مرحله اجرا نپیوسته است.

 

اخیراً، رضا مراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش، در یک برنامه تلویزیونی اظهاراتی داشت که در آن به تعطیلات زمستانی اشاره کرد. وی اعلام کرد: در هفته اول یا دوم شهریور، یک نامه به رئیس سازمان محیط زیست نوشته‌ام تا الگوی تحقق آلودگی‌ها و امکان غیرحضوری کردن کلاس‌ها را بررسی کند. با این حال، پاسخ به ما با تأخیر زمانی زیادی داده شد. در این مدت، پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش یک مطالعه انجام داد و تمام روزهای احتمالی تعطیلی را در اختیار ما قرار داد.

 

علی محبی، رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش، در مورد تغییرات ممکن در تقویم آموزشی و تعطیلات زمستانی اظهار نظر کرد. او گفت: طرحی برای سازماندهی تعطیلات با بررسی پژوهش‌ها تدوین شده بود و هم اکنون پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش یک طرح پژوهشی را در این زمینه شروع کرده است.

 

محبی افزود: آزمون «تیمز و پرلز» نشان داد که زمان آموزش در ایران نسبت به سایر کشورها کمتر است؛ تقریباً ۶۰ درصد زمان آموزش دیگر کشورها. او تأکید کرد که با کاهش زمان آموزش، کیفیت آموزش قابل دستیابی نیست.

 

در پاسخ به سوال درباره مقایسه تعطیلات با سایر کشورها، محبی گفت: این امکان وجود ندارد، اما آنها ساعت آموزشی بیشتری دارند؛ به عنوان مثال، در چین و آمریکا، ساعت آموزشی دانش‌آموزان دو برابر ایران است.

 

محبی اشاره کرد که پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش به بررسی برنامه آموزش مجازی برای دوره‌های مختلف تحصیلی مشغول است. او گفت: تاکنون به طراحی برنامه درسی آموزش مجازی پرداخته‌ایم و پروژه نظام تعلیم و تربیت هوشمند نیز به زودی آغاز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *