چرا شب عید سبزی پلو میخوریم؟

چرا شب عید سبزی پلو میخوریم؟

یکی از رسوم ایرانیان در شب سال نو خوردن سبزی پلو و ماهی است. خوردن سبزی پلو با ماهی شب عید از باورهای قدیمی ایرانیان نشات می گیرد.  که معمولا در کنار آن کوکو سبزی نیز تهیه می بینند.

علت سبزی پلو با ماهی در شب عید چیست؟

برخی بر این باورند که در شب عید باید غذای سبز بخورند زیرا سبزی نماد خرمی و پربرکت بودن زندگی می باشد و عقیده داشتند اگر به عنوان شام شب عید غذایی سبز که داخل آن سبزی وجود داشته را بخورند، تا آخر سال زندگی پربرکت و با نشاطی خواهند داشت و ماهی نیز نماد پویایی و ثروت می باشد.

همچنین برنج در گذشته گیاه ارزشمندی محسوب می شده است که فقط در مناسبت های خاص طبخ میشد. ایرانی های باستان عقیده داشتند سبزی گیاه برنج می تواند نشانه ب حاصلخیزی باشد و با خوردن پلو در شب سال نو، برکت و زایش و حاصلخیزی مزارع در سالی که پیش رو دارند اتفاق خواهد افتاد.

برخی دیگر بر این باورند  که خوردن سبزی پلو و ماهی در نوروز از ماجرای حضرت سلیمان و انگشترش نشات می گیرد و تجدید خاطره ای از یافتن نگین سلیمان و تلاش انسان برای وصول به اسم اعظم عشق است که با نوروز و رستاخیز بهار همراه می باشد.

21

داستان از این قرار است که سلیمان انگشتری داشت که با آن می توانست دیو و پری را به خدمت خود درآورد. روزی دیوی خود را به شکل حضرت سلیمان در آورد و انگشتر او را به دست‌آورد و  بجای حضرت سلیمان به تخت پادشاهی نشست و سپس برای اینکه انگشتر به دست سلیمان نبی نیافتد، انگشتر را به دریا انداخت.

 

حضرت سلیمان به مردم گفت که دیو به جای او بر تخت نشسته و انگشترش را به دریا انداخته اما کسی حرف سلیمان را گوش نکرد 

سلیمان به دریا رفت و شروع به ماهیگیری کرد. پس از مدتی حضرت سلیمان ماهی گرفت و شکم ماهی را شکافت و در کمال تعجب دید که ماهی انگشترش را بلعیده بوده!

به مردم خبر رسید که سلیمان واقعی که انگشتر الهی به دست دارد مشغول ماهیگیری است مردم شورش کرده و دیو را از تخت سلطنت پایین کشیده و همگی به دنبال حضرت سلیمان از شهر خارج شدند .

این اتفاق در روز سیزده نوروز رخ داد. و به واسطه ی اون نیکی بر بدی پیروز شد.

کدام ماهی برای پخت در شب عید بهتر است؟

در کنار سبزی پلو ماهی سفید و ماهی قزل آلا می تواند بهترین گزینه ها باشد اما می توانید  از انواع ماهی های گوشتی جنوبی هم  استفاده کنید و بهتر است از چند ساعت قبل آن را مزه دار کنید.

22

طرز تهیه سبزی با ماهی شب عید

مواد لازم: 

 

مواد لازم

میزان لازم

ماهی

۱ عدد

برنج

۲ پیمانه

سبزی (تره، گشنیز،جعفری،شوید)

۱ لیوان یا ۸۰ گرم 

پیاز

۱ عدد بزرگ

لیمو تازه

۱ عدد

کره

۵۰ گرم

زعفران

۳ قاشق غذا خوری

سیر

۴ حبه

زردچوبه

۱ قاشق چای خوری

پودر سیر 

۱ قاشق چای خوری

نمک

به میزان لازم

پودر گشنیز

۱ قاشق چایخوری

آرد

۳ قاشق غذاخوری

 

برنج را در آب و نمک خیس کنید. یک قابلمه بگذارید آب با نمک جوش بیاید. برنج را به قابلمه اضافه کنید. اجازه بدهید برنج به اندازه کافی نرم شود. حالا برنج را آبکش کنید. برای ته‌دیگ از نان یا کاهو استفاده کنید. کمی روغن روی مواد ته‌دیگ بریزید. قسمتی از برنج را روی ته‌دیگ بریزید و بعد لایه لایه سبزی و برنج را اضافه کنید. در قابلمه را بگذارید تا برنج دم بکشد. در این فاصله سراغ سرخ کردن ماهی‌ها برود. ماهی را خوب تمیز کنید. در ظرفی روغن زیتون، سیر رنده شده، نمک، فلفل و زعفران (تمامی مواد بالا)را اضافه کنید. حالا همه مواد را مخلوط و ماهی را خوب با این مواد آغشته کنید. بگذارید ماهی یک ساعت با مواد مزه‌دار شود. بعد آن را در ماهیتابه سرخ کنید  و میل کنید.

سبزی‌های سبزی پلو با ماهی چیست؟

  • گشنیز 
  • جعفری 
  • شوید 
  • تره یا برگ سیر یا سیر شنبلیله
یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *