cropped-rr 1

پماد موپیروسین

(موپیروسین)

پماد موپیروسین چیست؟

موپیروسین یک آنتی‌بیوتیک موضعی برای درمان عفونت‌های پوستی است که با اتصال به آنزیم بیوشناسیکتیل در باکتری‌ها، سبب اختلال در سنتز پروتئین‌ها و مهار رشد و تکثیر باکتری‌ها می‌شود. از طریق این مکانیسم عملکرد، موپیروسین به کنترل عفونت‌های پوستی کمک می‌کند.

موپیروسین (Mupirocin) برای درمان انواع بیماری های پوستی ناشی از عفونت‌های پوستی و باکتریایی مانند عفونت‌های استافیلوکوکی (Staphylococci) استفاده می‌شود. 

کاربرد موپیروسین

این دارو بیشتر به شکل کرم یا پماد عرضه شده و از رشد و تکثیر باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. موپیروسین معمولا برای درمان عفونت‌های پوستی مانند زخم‌های عفونی، جراحی‌های کوچک، زگیل‌، آبله‌ و عفونت‌های جلدی  استفاده می‌شود.

نام های دیگر موپیروسین

  • پماد باکتروماد ۲٪ ۱۵ گرم
  • پماد موپیتاپ ۲% ۱۵ گرم
  • پماد موپیروسین-بهوزان ۲٪ ۱۵ گرم
  • پماد موپیکا ۲٪ ۱۵ گرم

پماد موپیروسین ۲ درصد

موپیروسین ۲ درصد ، حاوی ۲ درصد ماده موثره موپیروسین است. موپیروسین یک ماده ضدعفونی کننده است که درمان عفونت‌های باکتریایی را کاهش می‌دهد. این پماد معمولا برای درمان عفونت‌های پوستی از جمله جراحات کوچک، زخم‌ها، سوختگی‌ها و عفونت‌های تازه استفاده می‌شود.

موپیروسن برای کودکان

در بعضی موارد موپیروسین برای کودکان نیز استفاده می شود از جمله:

نکته : حتما قبل از استفاده از هر دارویی به ویژه در کودکان با پزشک مشورت کنید ( یک اشتباه کوچک در استفاده می تواند به قیمت جان فرد تمام شود)

  1. زخم زرد رنگ: برای درمان زخم‌های زرد رنگ در کودکان بالای ۲ ماه استفاده شود.
  2. عفونت پوستی: این دارو می‌تواند برای درمان عفونت‌های پوستی در کودکان بالای ۳ ماه استفاده شود.
  3. عفونت داخل بینی: موپیروسین می‌تواند برای درمان عفونت‌های داخل بینی در کودکان بالای ۱۲ سال مورد استفاده قرار بگیرد.
موپيروسين 2 درصد

موپیروسین برای عفونت واژن

برای عفونت واژن مناسب نیست و کاربردی ندارد

برای درمان عفونت واژن، معمولاً از داروهایی مانند آنتی‌بیوتیک‌های درون‌ریزی مانند مترونیدازول یا کلیندامایسین استفاده می‌شود. ممکن است نیاز به داروهای دیگری مثل آنتی‌فونگال (ضد قارچ) داشته باشید.

بهتر است برای درمان عفونت واژن به پزشک متخصص مراجعه کنید 

 

پماد موپیروسین برای درمان سوختگی

 پماد موپیروسین یک نوع پماد ضدعفونی است که معمولاً برای درمان سوختگی‌های کوچک و خفیف استفاده می‌شود. دقت کنید در سوختگی های حاد و شدید استفاده نکنید.ترکیب اصلی این پماد، آنتی‌بیوتیک موپیروسین است. همچنین، پماد موپیروسین ممکن است برای بهبود التهاب و التیام بخشیدن به زخم‌های کوچک مناسب باشد.

قبل از استفاده از پماد موپیروسین برای سوختگی، حتما با پزشک خود مشورت کنید. موپیروسین را روی سوختگی‌های خفیف و بدون عفونت استفاده کنید، اما برای سوختگی‌های شدیدتر با عفونت شاید مناسب نباشد.

در هنگام استفاده از پماد موپیروسین برای سوختگی، معمولاً روی پوست تمیز و خشک به طور ملایم ماساژ داده می‌شود. همچنین، پس از استفاده از پماد، بهتر است سطح سوختگی با یک باند یا ضماد مسکن پوشانده شود.

یا موپیروسین اثر ضد قارچی دارد؟

در جواب این سوال باید بگوییم خیر. موپیروسین یک آنتی بیوتیک موضعی برای باکتری های گرم مثبت است و اثری بر قارچ ندارد.

موپیروسین برای جوش صورت

در بعضی موارد دیده شده افراد برای جوش نیز از این پماد استفاده کرده و نتیجه گرفته اند. اگرچه سازمان غذا و داروی آمریکا موپیروسین را برای درمان آکنه تایید نکرده است ولی اگر باکتری های استافیلوکوک یا استرپتوکوک عامل ایجاد جوش باشد می توان از موپیروسین ۲ درصد استفاده کرد و نتیجه گرفت.

unnamed 4 1

موپیروسین برای زخم

در صورت عدم رعایت بهداشت حین پیرسینگ ممکن است عفونت ایجاد شود. اگر عفونت باکتریایی باشد برای کنترل و پیشگیری از تکثیر آلودگی مصرف پماد موپیروسین را می تواند کارامد باشد.

عوارض جانبی پماد موپیروسین

عوارض نسبتا شایع این پماد عبارتند از : 

سردرد، سوزش موضعی، احساس سوزش

خارش، راش پوستی

گوارشی مانند تهوع، اختلال چشایی

درد موضعی

 رینیت، احتقان تنفسی، فارنژیت، سرفه

 

امیدواریم این مقاله از پارسینو برای شما مفید بوده باشد

مطالب پیشهادی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *