گلوبوس چیست؟

گلوبوس چیست؟

گلوبوس چیست؟

اصطلاح حس گلوبوس زمانی به کار برده می‌شود که فرد احساس یک بغض یا غم  در گلویش را داشته باشد، اما وقتی که در واقع گلویش معاینه می‌شود چیزی وجود ندارد و صرفا انگار یک احساس بوده است.

گلوبوس یا همان غم باد چیست و چرا این احساس پدید می آید؟

گلوبوس گاهی اوقات گلوبوس حنجره (گلو) نامیده می‌شود قبلاً «گلوبوس هیستریک» نامیده می‌شد، همان طور که قبلاً فکر کرده بودند که احساس گلوبوس ناشی از شرایط روانی است.

علت دقیق احساس غم باد یا گلوبوس از نظر علمی و پزشکی به طور دقیق مشخص نیست. برخی متخصصان معتقدند که مشکلی با هماهنگی ماهیچه‌های درگیر در بلعیدن وجود دارد. بسیاری از ماهیچه‌ها در بلعیدن و قورت دادن در توالی درست برای بلعیدن به طور طبیعی منقبض و آرام نمی‌شوند و که می تواند ناشی از استرس، غم و غیره باشد.

تصور می‌شود که برگشت اسید از معده به مری نیز می‌تواند در برخی موارد موجب این حس شود. تصور بر این است که اسید معده بر آرامش عضلات اطراف گلو تاثیر می‌گذارد.

25

علائم گلوبوس چیست؟

علامت اصلی احساس یک توده در گلو است که تمایل به آمدن و رفتن دارد و معمولاً در جلوی گردن احساس می شود و اغلب می تواند به سمت بالا یا پایین حرکت کند. این مشکل بر خوردن یا آشامیدن تأثیری ندارد و در برخی افراد ممکن است علائم آن حتی با خوردن یا آشامیدن تسکین یابد.

گلوبوس معمولا درد یا احساس شدیدی ندارد فقط گاهی اوقات بعضی افراد در هنگام بلعیدن بزاق خود احساس بدی داشته باشند.

این مشکل زنان و مردان را به طور مساوی می تواند تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری در میان مردم در سن میانی رایج است اما احساس گلوبوس می‌تواند بر هر کسی از هر سنی تاثیر بگذارد.

بسیاری از افراد درباره گلوبوس نگران هستند که می‌تواند نشانه مشکل دیگری باشد، به خصوص سرطان. گلوبوس باید از دشواری بلعیدن (دیسفاژی) متمایز شود. هنگامی که غذا می‌خوریم، غذا از دهان ما می‌گذرد و در معده و سپس در روده کوچک و سپس در روده بزرگ قرار می‌گیرد.

 

برای افراد مبتلا به دیسفاژی، تاخیر در عبور سیالات و یا جامدات از دهان، پایین بردن مری و معده وجود دارد. یک نفر مبتلا به دیسفاژی متوجه خواهد شد که با خوردن غذاها، به خصوص غذاهای جامد، احساس می‌کند که غذا در گلویش گیر کرده است. تشخیص تفاوت بین احساس گلوبوس و دیسفاژی می‌تواند بسیار مشکل باشد. همان طور که در بالا ذکر شد، یک سرنخ می‌تواند ‌این باشد که برخلاف یک نفر با دیسفاژی، کسی که احساس گلوبوس دارد معمولاً هیچ مشکلی در خوردن یا نوشیدن ندارد. همچنین، می‌تواند ثابت باشد و در طول زمان به تدریج بدتر شود.

چه کسانی بیشتر دچار غم باد می شوند؟

غم‌باد یا گلوبوس  یک مشکل رایج است. گزارش‌ها حاکی از آن است که گلوبوس به حدود ۴ درصد از تمام مشکلات گوش، بینی و گلو (ENT) ارجاع دارد.

این مشکل به طور مساوی در مردان و زنان وجود دارد. اما با این حال، ‌این احتمال وجود دارد که یک زن علائم بیشتری را نسبت به مردان گزارش کند.

همچنین، افراد میان‌سال بیشتر از افراد جوان‌تر  دچار این مشکل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *